AE776W24-31S-LC
Mfr.Part #
AE776W24-31S-LC
Description
CONN PLG HSG FMALE 31POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
Contact Type :
Crimp
Orientation :
N (Normal)
Note :
Contacts Not Included
Material Flammability Rating :
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Base Product Number :
AE776W
Type :
For Female Sockets
Free Hanging (In-Line)
Contact Size :
16
Features :
Housing Color :
Shell Finish :
Cadmium
Number of Positions :
31
Connector Type :
Plug Housing
Datasheets
AE776W24-31S-LC
Conesys AE776W24-31S-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 31 Positions Cadmium N (Normal) Bayonet Lock
AE776W24-31S-LC Overview
AE776W24-31S-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE776W24-31S-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE776W24-31S-LC Circular Connectors applications.
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT