AE770L12-10PX-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AE770L12-10PX-LC
Manufacturer
Conesys
Description
CONN RCPT HSG MALE 10POS INLINE
Stock
220
In Stock :
220
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Contact Size :
20
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type :
Receptacle Housing
Contact Type :
Crimp
Product Status :
Active
Fastening Type :
Bayonet Lock
Note :
Contacts Not Included
Base Product Number :
AE770L
Type :
For Male Pins
Series :
MIL-DTL-26482 Series II
Shell Size, MIL :
Mounting Feature :
Orientation :
X
Features :
Material Flammability Rating :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Package :
Box
Shielding :
Shielded
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
12-10
Number of Positions :
10
Housing Color :
Datasheets
AE770L12-10PX-LC
Conesys AE770L12-10PX-LC
Receptacle Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 10 Positions Electroless Nickel X Bayonet Lock
AE770L12-10PX-LC Overview
AE770L12-10PX-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE770L12-10PX-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE770L12-10PX-LC Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT