AE776W22-55PZ
Mfr.Part #
AE776W22-55PZ
Description
AE7 55C 55#20 PIN PLUG
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Contact Finish - Mating :
Gold
Product Status :
Active
Color :
Olive Drab
Primary Material :
Metal
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Orientation :
Z
Features :
Termination :
Crimp
Voltage Rating :
600VDC
Shielding :
Shielded
Current Rating (Amps) :
7.5A
Number of Positions :
55
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Connector Type :
Plug, Male Pins
Datasheets
AE776W22-55PZ
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Z Bayonet Lock
AE776W22-55PZ Overview
AE776W22-55PZ Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE776W22-55PZ Applications
There are a lot of Conesys
AE776W22-55PZ Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER