AE776W22-55PX
Mfr.Part #
AE776W22-55PX
Description
AE7 55C 55#20 PIN PLUG
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Termination :
Box
Voltage Rating :
600VDC
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Primary Material :
Metal
Material Flammability Rating :
Color :
Number of Positions :
55
Current Rating (Amps) :
7.5A
Orientation :
X
Datasheets
AE776W22-55PX
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 55 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium X Bayonet Lock
AE776W22-55PX Overview
AE776W22-55PX Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE776W22-55PX Applications
There are a lot of Conesys
AE776W22-55PX Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER