AE776W20-39SZ-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AE776W20-39SZ-LC
Manufacturer
Conesys
Description
CONN PLG HSG FMALE 39POS INLINE
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Contact Size :
Shell Finish :
Cadmium
Features :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Contact Type :
Crimp
Shell Size, MIL :
Package :
Box
Housing Color :
Olive Drab
Series :
MIL-DTL-26482 Series II
Shielding :
Shielded
Product Status :
Active
Shell Material :
Aluminum
Base Product Number :
AE776W
Fastening Type :
Bayonet Lock
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Orientation :
Z
Connector Type :
Plug Housing
Material Flammability Rating :
Type :
For Female Sockets
Shell Size - Insert :
Mounting Feature :
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Note :
Contacts Not Included
Number of Positions :
39
Datasheets
AE776W20-39SZ-LC
Conesys AE776W20-39SZ-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 39 Positions Cadmium Z Bayonet Lock
AE776W20-39SZ-LC Overview
AE776W20-39SZ-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE776W20-39SZ-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE776W20-39SZ-LC Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT