AE776W20-16SX-LC
Mfr.Part #
AE776W20-16SX-LC
Description
CONN PLG HSG FMALE 16POS INLINE
Stock
114
In Stock :
114
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Shell Size - Insert :
20-16
Orientation :
X
Contact Size :
16
Number of Positions :
16
Type :
For Female Sockets
Datasheets
AE776W20-16SX-LC
Conesys AE776W20-16SX-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 16 Positions Cadmium X Bayonet Lock
AE776W20-16SX-LC Overview
AE776W20-16SX-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE776W20-16SX-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE776W20-16SX-LC Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT