AE776W18-11PW-LC
Mfr.Part #
AE776W18-11PW-LC
Description
AE7 11C 11#16 PIN PLUG
Contact Size :
16
Number of Positions :
11
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Type :
For Male Pins
Orientation :
W
Datasheets
AE776W18-11PW-LC
Conesys AE776W18-11PW-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Cadmium W Bayonet Lock
AE776W18-11PW-LC Overview
AE776W18-11PW-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE776W18-11PW-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE776W18-11PW-LC Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT