AE776W16-14S-LC
Mfr.Part #
AE776W16-14S-LC
Description
AE7 14C 8#20, 6#12 SKT PLUG
Stock
31
In Stock :
31
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Type :
For Female Sockets
Shell Size - Insert :
16-14
Number of Positions :
14
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
AE776W16-14S-LC
Conesys AE776W16-14S-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 14 Positions Cadmium N (Normal) Bayonet Lock
AE776W16-14S-LC Overview
AE776W16-14S-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE776W16-14S-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE776W16-14S-LC Circular Connectors applications.
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT