AE776W14-19P-LC
Mfr.Part #
AE776W14-19P-LC
Description
CONN PLG HSG MALE 19POS INLINE
Orientation :
N (Normal)
Contact Size :
20
Type :
For Male Pins
Number of Positions :
19
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Datasheets
AE776W14-19P-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 19 Positions Cadmium N (Normal) Bayonet Lock
AE776W14-19P-LC Overview
AE776W14-19P-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE776W14-19P-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE776W14-19P-LC Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT