AE776W14-15PX-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AE776W14-15PX-LC
Manufacturer
Conesys
Description
CONN PLG HSG MALE 15POS INLINE
Stock
79
In Stock :
79
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Number of Positions :
15
Shell Size, MIL :
Contact Type :
Crimp
Base Product Number :
AE776W
Contact Size :
Shell Size - Insert :
14-15
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating :
Features :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Material :
Aluminum
Series :
MIL-DTL-26482 Series II
Shell Finish :
Cadmium
Package :
Box
Note :
Contacts Not Included
Housing Color :
Olive Drab
Orientation :
X
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Shielding :
Shielded
Connector Type :
Plug Housing
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mounting Feature :
Product Status :
Active
Type :
For Male Pins
Datasheets
AE776W14-15PX-LC
Conesys AE776W14-15PX-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 15 Positions Cadmium X Bayonet Lock
AE776W14-15PX-LC Overview
AE776W14-15PX-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE776W14-15PX-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE776W14-15PX-LC Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT