AE776W14-12P-LC
Mfr.Part #
AE776W14-12P-LC
Description
CONN PLG HSG MALE 12POS INLINE
Stock
563
In Stock :
563
Orientation :
N (Normal)
Free Hanging (In-Line)
Base Product Number :
AE776W
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Shell Size - Insert :
14-12
Number of Positions :
12
Type :
For Male Pins
Features :
Shell Finish :
Cadmium
Contact Size :
Housing Color :
Olive Drab
Datasheets
AE776W14-12P-LC
Conesys AE776W14-12P-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 12 Positions Cadmium N (Normal) Bayonet Lock
AE776W14-12P-LC Overview
AE776W14-12P-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE776W14-12P-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE776W14-12P-LC Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT