AE776W12-10SZ-LC
Mfr.Part #
AE776W12-10SZ-LC
Description
AE7 10C 10#20 SKT PLUG
Orientation :
Z
Shell Finish :
Cadmium
Housing Color :
Olive Drab
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Number of Positions :
10
Mounting Feature :
Datasheets
AE776W12-10SZ-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 10 Positions Cadmium Z Bayonet Lock
AE776W12-10SZ-LC Overview
AE776W12-10SZ-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE776W12-10SZ-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE776W12-10SZ-LC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT