AE776L24-61SZ-LC
Mfr.Part #
AE776L24-61SZ-LC
Description
CONN PLG HSG FMALE 61POS INLINE
Stock
21
In Stock :
21
Type :
For Female Sockets
Orientation :
Z
Shell Finish :
Electroless Nickel
Shell Size - Insert :
24-61
Number of Positions :
61
Note :
Contacts Not Included
Base Product Number :
AE776L
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Datasheets
AE776L24-61SZ-LC
Conesys AE776L24-61SZ-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Electroless Nickel Z Bayonet Lock
AE776L24-61SZ-LC Overview
AE776L24-61SZ-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE776L24-61SZ-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE776L24-61SZ-LC Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT