AE776L24-61PY-LC
Mfr.Part #
AE776L24-61PY-LC
Description
AE7 61C 61#20 PIN PLUG
Stock
21
In Stock :
21
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Shell Finish :
Electroless Nickel
Orientation :
Y
Shell Size - Insert :
24-61
Type :
For Male Pins
Mounting Feature :
Number of Positions :
61
Datasheets
AE776L24-61PY-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Electroless Nickel Y Bayonet Lock
AE776L24-61PY-LC Overview
AE776L24-61PY-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE776L24-61PY-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE776L24-61PY-LC Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT