AE776L20-41SY-LC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AE776L20-41SY-LC
Manufacturer
Conesys
Description
CONN PLG HSG FMALE 41POS INLINE
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Plug Housing
Mounting Feature :
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Number of Positions :
41
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
Y
Housing Color :
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Material Flammability Rating :
Contact Type :
Crimp
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Female Sockets
Product Status :
Active
Features :
Shell Size - Insert :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Size :
20
Base Product Number :
AE776L
Shell Size, MIL :
Shielding :
Shielded
Series :
MIL-DTL-26482 Series II
Package :
Box
Shell Material :
Aluminum
Fastening Type :
Bayonet Lock
Datasheets
AE776L20-41SY-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 41 Positions Electroless Nickel Y Bayonet Lock
AE776L20-41SY-LC Overview
AE776L20-41SY-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE776L20-41SY-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE776L20-41SY-LC Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT