AE776L16-14PZ-LC
Mfr.Part #
AE776L16-14PZ-LC
Description
AE7 14C 8#20, 6#12 PIN PLUG
Stock
57
In Stock :
57
Orientation :
Z
Mounting Feature :
Number of Positions :
14
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Shell Size - Insert :
16-14
Datasheets
AE776L16-14PZ-LC
Conesys AE776L16-14PZ-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 14 Positions Electroless Nickel Z Bayonet Lock
AE776L16-14PZ-LC Overview
AE776L16-14PZ-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE776L16-14PZ-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE776L16-14PZ-LC Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT