AE776L14-18PX-LC
Mfr.Part #
AE776L14-18PX-LC
Description
CONN PLG HSG MALE 18POS INLINE
Stock
110
In Stock :
110
Shell Size - Insert :
14-18
Orientation :
X
Number of Positions :
18
Contact Size :
20
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Datasheets
AE776L14-18PX-LC
Conesys AE776L14-18PX-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 18 Positions Electroless Nickel X Bayonet Lock
AE776L14-18PX-LC Overview
AE776L14-18PX-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE776L14-18PX-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE776L14-18PX-LC Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT