AE776L14-12PW
Mfr.Part #
AE776L14-12PW
Description
CONN PLUG MALE 12POS GOLD CRIMP
Stock
177
In Stock :
177
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
W
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Termination :
Crimp
Voltage Rating :
600VDC
Connector Type :
Plug, Male Pins
Shell Size - Insert :
14-12
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Primary Material :
Metal
Number of Positions :
12
Shielding :
Shielded
Contact Finish - Mating :
Gold
Electroless Nickel
Color :
Current Rating (Amps) :
7.5A, 13A
Datasheets
AE776L14-12PW
Conesys AE776L14-12PW
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 12 Positions Crimp Gold Electroless Nickel W Bayonet Lock
AE776L14-12PW Overview
AE776L14-12PW Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE776L14-12PW Applications
There are a lot of Conesys
AE776L14-12PW Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER