AE775W24-61S-LC
Mfr.Part #
AE775W24-61S-LC
Description
CONN PLG HSG FMALE 61POS INLINE
Stock
131
In Stock :
131
Number of Positions :
61
Shell Size - Insert :
24-61
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Contact Size :
20
Orientation :
N (Normal)
Type :
For Female Sockets
Datasheets
AE775W24-61S-LC
Conesys AE775W24-61S-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Cadmium N (Normal) Bayonet Lock
AE775W24-61S-LC Overview
AE775W24-61S-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775W24-61S-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE775W24-61S-LC Circular Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT