AE775W22-41P-LC
Mfr.Part #
AE775W22-41P-LC
Description
AE7 41C 27#20, 14#16 PIN PLUG
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Number of Positions :
41
Features :
Orientation :
N (Normal)
Type :
For Male Pins
Datasheets
AE775W22-41P-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 41 Positions Cadmium N (Normal) Bayonet Lock
AE775W22-41P-LC Overview
AE775W22-41P-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775W22-41P-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE775W22-41P-LC Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT