AE775W20-41PY-LC
Mfr.Part #
AE775W20-41PY-LC
Description
CONN PLG HSG MALE 41POS INLINE
Stock
18
In Stock :
18
Shell Size - Insert :
20-41
Number of Positions :
41
Contact Size :
20
Orientation :
Y
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Type :
For Male Pins
Datasheets
AE775W20-41PY-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 41 Positions Cadmium Y Bayonet Lock
AE775W20-41PY-LC Overview
AE775W20-41PY-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775W20-41PY-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE775W20-41PY-LC Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT