AE775W18-11PZ-LC
Mfr.Part #
AE775W18-11PZ-LC
Description
CONN PLG HSG MALE 11POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Material Flammability Rating :
Housing Color :
Olive Drab
Shell Size - Insert :
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Number of Positions :
11
Contact Type :
Bayonet Lock
Contact Size :
16
Shell Finish :
Cadmium
Shell Size, MIL :
Type :
For Male Pins
Connector Type :
Plug Housing
Orientation :
Z
Datasheets
AE775W18-11PZ-LC
Conesys AE775W18-11PZ-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Cadmium Z Bayonet Lock
AE775W18-11PZ-LC Overview
AE775W18-11PZ-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775W18-11PZ-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE775W18-11PZ-LC Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT