AE775W16-14SZ
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AE775W16-14SZ
Manufacturer
Conesys
Description
CONN PLUG FMALE 14POS CRIMP
Stock
31
In Stock :
31
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Material Flammability Rating :
Shell Finish :
Olive Drab Cadmium
Base Product Number :
AE775W
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
7.5A, 23A
Product Status :
Active
Number of Positions :
14
Fastening Type :
Bayonet Lock
Primary Material :
Metal
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shielding :
Shielded
Shell Size, MIL :
Color :
Olive Drab
Features :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shell Size - Insert :
16-14
Mounting Feature :
Voltage Rating :
600VDC
Orientation :
Z
Series :
MIL-DTL-26482 Series II
Package :
Box
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Crimp
Datasheets
AE775W16-14SZ
Conesys AE775W16-14SZ
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 14 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Z Bayonet Lock
AE775W16-14SZ Overview
AE775W16-14SZ Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775W16-14SZ Applications
There are a lot of Conesys
AE775W16-14SZ Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER