AE775W14-15S-LC
Mfr.Part #
AE775W14-15S-LC
Description
CONN PLG HSG FMALE 15POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Plug Housing
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Female Sockets
Material Flammability Rating :
Orientation :
N (Normal)
Package :
Box
Housing Color :
Olive Drab
MIL-DTL-26482 Series II
Contact Type :
Aluminum
Contact Size :
Base Product Number :
AE775W
Shell Finish :
Cadmium
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Number of Positions :
15
Datasheets
AE775W14-15S-LC
Conesys AE775W14-15S-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 15 Positions Cadmium N (Normal) Bayonet Lock
AE775W14-15S-LC Overview
AE775W14-15S-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775W14-15S-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE775W14-15S-LC Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT