AE775W14-15PX-LC
Mfr.Part #
AE775W14-15PX-LC
Description
CONN PLG HSG MALE 15POS INLINE
Stock
79
In Stock :
79
Product Category :
Circular Connector Housings
MIL-DTL-26482 Series II
Contact Size :
Type :
For Male Pins
Number of Positions :
15
Shell Finish :
Cadmium
Shell Size - Insert :
14-15
Base Product Number :
AE775W
Material Flammability Rating :
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Aluminum
Housing Color :
Olive Drab
Orientation :
X
Contact Type :
Crimp
Connector Type :
Plug Housing
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
AE775W14-15PX-LC
Conesys AE775W14-15PX-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 15 Positions Cadmium X Bayonet Lock
AE775W14-15PX-LC Overview
AE775W14-15PX-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775W14-15PX-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE775W14-15PX-LC Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT