AE775L24-61SY
Mfr.Part #
AE775L24-61SY
Description
CONN PLUG FMALE 61POS CRIMP
Stock
491
In Stock :
491
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Product Status :
Active
Voltage Rating :
600VDC
Shell Finish :
Electroless Nickel
Features :
Shell Size - Insert :
24-61
Base Product Number :
AE775L
Number of Positions :
61
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Material Flammability Rating :
Termination :
Orientation :
Y
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
7.5A
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Primary Material :
Metal
Color :
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
AE775L24-61SY
Conesys AE775L24-61SY
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 61 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Y Bayonet Lock
AE775L24-61SY Overview
AE775L24-61SY Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L24-61SY Applications
There are a lot of Conesys
AE775L24-61SY Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER