AE775L22-41SW-LC
Mfr.Part #
AE775L22-41SW-LC
Description
CONN PLG HSG FMALE 41POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Fastening Type :
Bayonet Lock
Housing Color :
Connector Type :
Plug Housing
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Size :
Base Product Number :
AE775L
Contact Type :
Box
Type :
For Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Orientation :
W
Shell Finish :
Electroless Nickel
Number of Positions :
41
Note :
Contacts Not Included
Datasheets
AE775L22-41SW-LC
Conesys AE775L22-41SW-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 41 Positions Electroless Nickel W Bayonet Lock
AE775L22-41SW-LC Overview
AE775L22-41SW-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L22-41SW-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE775L22-41SW-LC Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT