AE775L20-41SX
Mfr.Part #
AE775L20-41SX
Description
CONN PLUG FMALE 41POS CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Bayonet Lock
Primary Material :
Metal
Base Product Number :
AE775L
Termination :
Crimp
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Shell Size - Insert :
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
7.5A
MIL-DTL-26482 Series II
Contact Finish - Mating :
Gold
Active
Voltage Rating :
600VDC
Shell Finish :
Electroless Nickel
Features :
Color :
Mounting Feature :
Orientation :
X
Material Flammability Rating :
Number of Positions :
41
Datasheets
AE775L20-41SX
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 41 Positions Crimp Gold Electroless Nickel X Bayonet Lock
AE775L20-41SX Overview
AE775L20-41SX Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L20-41SX Applications
There are a lot of Conesys
AE775L20-41SX Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER