AE775L18-32SY
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AE775L18-32SY
Manufacturer
Conesys
Description
CONN PLUG FMALE 32POS CRIMP
Stock
30
In Stock :
30
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Termination :
Crimp
Fastening Type :
Bayonet Lock
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Voltage Rating :
600VDC
Base Product Number :
AE775L
Shell Finish :
Electroless Nickel
Product Status :
Active
Mounting Feature :
Package :
Box
Shell Material :
Aluminum
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Size, MIL :
Orientation :
Y
Number of Positions :
32
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Current Rating (Amps) :
7.5A
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Material Flammability Rating :
Shell Size - Insert :
18-32
Shielding :
Shielded
Features :
Primary Material :
Metal
Series :
MIL-DTL-26482 Series II
Datasheets
AE775L18-32SY
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Y Bayonet Lock
AE775L18-32SY Overview
AE775L18-32SY Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L18-32SY Applications
There are a lot of Conesys
AE775L18-32SY Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER