AE775L18-32PZ
Mfr.Part #
AE775L18-32PZ
Description
CONN PLUG MALE 32POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Active
Color :
Primary Material :
Metal
MIL-DTL-26482 Series II
Contact Finish - Mating :
Gold
Orientation :
Z
Material Flammability Rating :
Voltage Rating :
600VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Connector Type :
Plug, Male Pins
Fastening Type :
Bayonet Lock
Current Rating (Amps) :
7.5A
Base Product Number :
AE775L
Termination :
Crimp
Datasheets
AE775L18-32PZ
Conesys AE775L18-32PZ
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Z Bayonet Lock
AE775L18-32PZ Overview
AE775L18-32PZ Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L18-32PZ Applications
There are a lot of Conesys
AE775L18-32PZ Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER