AE775L18-32PX
Mfr.Part #
AE775L18-32PX
Description
CONN PLUG MALE 32POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Voltage Rating :
600VDC
MIL-DTL-26482 Series II
Primary Material :
Metal
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Orientation :
X
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Active
Current Rating (Amps) :
7.5A
Datasheets
AE775L18-32PX
Conesys AE775L18-32PX
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Electroless Nickel X Bayonet Lock
AE775L18-32PX Overview
AE775L18-32PX Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L18-32PX Applications
There are a lot of Conesys
AE775L18-32PX Circular Connectors applications.
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER