AE775L18-32PW
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AE775L18-32PW
Manufacturer
Conesys
Description
CONN PLUG MALE 32POS GOLD CRIMP
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Shielding :
Shielded
Shell Size - Insert :
Voltage Rating :
600VDC
Package :
Box
Shell Finish :
Electroless Nickel
Base Product Number :
AE775L
Termination :
Crimp
Product Status :
Active
Current Rating (Amps) :
7.5A
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Material Flammability Rating :
Primary Material :
Metal
Shell Size, MIL :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Mounting Feature :
Shell Material :
Aluminum
Orientation :
W
Features :
Number of Positions :
32
Series :
MIL-DTL-26482 Series II
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish - Mating :
Gold
Color :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Datasheets
AE775L18-32PW
Conesys AE775L18-32PW
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 32 Positions Crimp Gold Electroless Nickel W Bayonet Lock
AE775L18-32PW Overview
AE775L18-32PW Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L18-32PW Applications
There are a lot of Conesys
AE775L18-32PW Circular Connectors applications.
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER