AE775L18-32P-LC
Mfr.Part #
AE775L18-32P-LC
Description
AE7 32C 32#20 PIN PLUG
Product Category :
Circular Connector Housings
Shell Size - Insert :
Housing Color :
Note :
Contacts Not Included
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Contact Size :
20
Contact Type :
Crimp
Orientation :
N (Normal)
Connector Type :
Plug Housing
Number of Positions :
32
Type :
For Male Pins
Datasheets
AE775L18-32P-LC
Conesys AE775L18-32P-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 32 Positions Electroless Nickel N (Normal) Bayonet Lock
AE775L18-32P-LC Overview
AE775L18-32P-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L18-32P-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE775L18-32P-LC Circular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT