AE775L18-11SY
Mfr.Part #
AE775L18-11SY
Description
CONN PLUG FMALE 11POS CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Current Rating (Amps) :
13A
18-11
Contact Finish - Mating :
Gold
Primary Material :
Metal
Shielding :
Shielded
Termination :
Bayonet Lock
Voltage Rating :
1000VDC
Orientation :
Y
MIL-DTL-26482 Series II
Color :
Datasheets
AE775L18-11SY
Conesys AE775L18-11SY
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Y Bayonet Lock
AE775L18-11SY Overview
AE775L18-11SY Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L18-11SY Applications
There are a lot of Conesys
AE775L18-11SY Circular Connectors applications.
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER