AE775L18-11SX
Mfr.Part #
AE775L18-11SX
Description
CONN PLUG FMALE 11POS CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Current Rating (Amps) :
13A
Termination :
Bayonet Lock
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Package :
Box
Color :
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Primary Material :
Metal
Material Flammability Rating :
Voltage Rating :
1000VDC
Orientation :
X
Datasheets
AE775L18-11SX
Conesys AE775L18-11SX
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Electroless Nickel X Bayonet Lock
AE775L18-11SX Overview
AE775L18-11SX Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L18-11SX Applications
There are a lot of Conesys
AE775L18-11SX Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER