AE775L18-11SW
Mfr.Part #
AE775L18-11SW
Description
CONN PLUG FMALE 11POS CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
W
Active
Termination :
18-11
Current Rating (Amps) :
13A
Box
Voltage Rating :
1000VDC
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shielded
Primary Material :
Metal
Mounting Feature :
Contact Finish - Mating :
Gold
Features :
Color :
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Datasheets
AE775L18-11SW
Conesys AE775L18-11SW
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Electroless Nickel W Bayonet Lock
AE775L18-11SW Overview
AE775L18-11SW Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L18-11SW Applications
There are a lot of Conesys
AE775L18-11SW Circular Connectors applications.
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER