AE775L18-11S-LC
Mfr.Part #
AE775L18-11S-LC
Description
CONN PLG HSG FMALE 11POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Orientation :
N (Normal)
MIL-DTL-26482 Series II
Contact Size :
16
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Material Flammability Rating :
Note :
Contacts Not Included
Type :
For Female Sockets
Connector Type :
Plug Housing
Shell Size, MIL :
Housing Color :
18-11
Contact Type :
Crimp
Datasheets
AE775L18-11S-LC
Conesys AE775L18-11S-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Electroless Nickel N (Normal) Bayonet Lock
AE775L18-11S-LC Overview
AE775L18-11S-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L18-11S-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE775L18-11S-LC Circular Connectors applications.
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT