AE775L18-11S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AE775L18-11S
Manufacturer
Conesys
Description
CONN PLUG FMALE 11POS CRIMP
Stock
30
In Stock :
30
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Package :
Box
Product Status :
Active
Shell Size - Insert :
18-11
Color :
Shell Finish :
Electroless Nickel
Voltage Rating :
1000VDC
Termination :
Crimp
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
13A
Features :
Primary Material :
Metal
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Material :
Aluminum
Number of Positions :
11
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Size, MIL :
Series :
MIL-DTL-26482 Series II
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Shielding :
Shielded
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Mounting Feature :
Base Product Number :
AE775L
Material Flammability Rating :
Orientation :
X
Datasheets
AE775L18-11S
Conesys AE775L18-11S
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Electroless Nickel X Bayonet Lock
AE775L18-11SX Overview
AE775L18-11SX Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L18-11SX Applications
There are a lot of Conesys
AE775L18-11SX Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER