AE775L18-11PY-LC
Mfr.Part #
AE775L18-11PY-LC
Description
CONN PLG HSG MALE 11POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Connector Type :
Plug Housing
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Type :
Electroless Nickel
Housing Color :
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Orientation :
Y
Base Product Number :
AE775L
Contact Size :
16
Bayonet Lock
Type :
For Male Pins
Number of Positions :
11
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Datasheets
AE775L18-11PY-LC
Conesys AE775L18-11PY-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Electroless Nickel Y Bayonet Lock
AE775L18-11PY-LC Overview
AE775L18-11PY-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L18-11PY-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE775L18-11PY-LC Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT