AE775L18-11PY
Mfr.Part #
AE775L18-11PY
Description
CONN PLUG MALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
AE775L
Current Rating (Amps) :
13A
Orientation :
Y
Number of Positions :
11
Primary Material :
Metal
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Termination :
Crimp
Color :
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Voltage Rating :
1000VDC
Datasheets
AE775L18-11PY
Conesys AE775L18-11PY
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Y Bayonet Lock
AE775L18-11PY Overview
AE775L18-11PY Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L18-11PY Applications
There are a lot of Conesys
AE775L18-11PY Circular Connectors applications.
  • Medical technology
  • Control panels
  • Electrical substations
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER