AE775L18-11PX
Mfr.Part #
AE775L18-11PX
Description
CONN PLUG MALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
MIL-DTL-26482 Series II
Voltage Rating :
1000VDC
Number of Positions :
11
Connector Type :
Plug, Male Pins
Contact Finish - Mating :
Gold
Base Product Number :
AE775L
Current Rating (Amps) :
13A
Color :
Box
Primary Material :
Metal
Termination :
Crimp
Orientation :
X
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Shell Size - Insert :
Datasheets
AE775L18-11PX
Conesys AE775L18-11PX
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Electroless Nickel X Bayonet Lock
AE775L18-11PX Overview
AE775L18-11PX Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L18-11PX Applications
There are a lot of Conesys
AE775L18-11PX Circular Connectors applications.
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER