AE775L18-11P
Mfr.Part #
AE775L18-11P
Description
CONN PLUG MALE 11POS GOLD CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Connector Type :
Plug, Male Pins
Color :
Number of Positions :
11
Bayonet Lock
Termination :
Box
Voltage Rating :
1000VDC
Current Rating (Amps) :
13A
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Shielding :
Shielded
Primary Material :
Metal
MIL-DTL-26482 Series II
Contact Finish - Mating :
Gold
Features :
Orientation :
N (Normal)
Datasheets
AE775L18-11P
Conesys AE775L18-11P
Plug, Male Pins Aluminum Free Hanging (In-Line) 11 Positions Crimp Gold Electroless Nickel N (Normal) Bayonet Lock
AE775L18-11P Overview
AE775L18-11P Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L18-11P Applications
There are a lot of Conesys
AE775L18-11P Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER