AE775L16-23SX-LC
Mfr.Part #
AE775L16-23SX-LC
Description
CONN PLG HSG FMALE 23POS INLINE
Stock
2
In Stock :
2
Product Category :
Circular Connector Housings
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Type :
For Female Sockets
Box
Contact Type :
Number of Positions :
23
Housing Color :
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Orientation :
X
Product Status :
Active
Contact Size :
Shell Size - Insert :
16-23
Shielded
Note :
Contacts Not Included
Connector Type :
Plug Housing
Datasheets
AE775L16-23SX-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 23 Positions Electroless Nickel X Bayonet Lock
AE775L16-23SX-LC Overview
AE775L16-23SX-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L16-23SX-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE775L16-23SX-LC Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT