AE775L16-23SX
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AE775L16-23SX
Manufacturer
Conesys
Description
CONN PLUG FMALE 23POS CRIMP
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Finish :
Electroless Nickel
Package :
Box
Current Rating (Amps) :
7.5A, 13A
Color :
Product Status :
Active
Series :
MIL-DTL-26482 Series II
Shielding :
Shielded
Number of Positions :
23
Features :
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Fastening Type :
Bayonet Lock
Mounting Feature :
Material Flammability Rating :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Orientation :
X
Base Product Number :
AE775L
Shell Material :
Aluminum
Shell Size - Insert :
16-23
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Voltage Rating :
600VDC
Primary Material :
Metal
Shell Size, MIL :
Termination :
Crimp
Datasheets
AE775L16-23SX
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 23 Positions Crimp Gold Electroless Nickel X Bayonet Lock
AE775L16-23SX Overview
AE775L16-23SX Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L16-23SX Applications
There are a lot of Conesys
AE775L16-23SX Circular Connectors applications.
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER