AE775L16-23SW
Mfr.Part #
AE775L16-23SW
Description
CONN PLUG FMALE 23POS CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
W
Shell Finish :
Electroless Nickel
Primary Material :
Metal
Shell Size - Insert :
16-23
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Number of Positions :
23
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Contact Finish - Mating :
Gold
Voltage Rating :
600VDC
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Color :
Current Rating (Amps) :
7.5A, 13A
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Shell Material :
Aluminum
Termination :
Datasheets
AE775L16-23SW
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 23 Positions Crimp Gold Electroless Nickel W Bayonet Lock
AE775L16-23SW Overview
AE775L16-23SW Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L16-23SW Applications
There are a lot of Conesys
AE775L16-23SW Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER