AE775L16-23S-LC
Mfr.Part #
AE775L16-23S-LC
Description
CONN PLG HSG FMALE 23POS INLINE
Product Category :
Circular Connector Housings
Base Product Number :
AE775L
Contact Type :
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Orientation :
N (Normal)
Electroless Nickel
Note :
Contacts Not Included
Shell Size, MIL :
Mounting Feature :
Contact Size :
Shell Size - Insert :
16-23
Product Status :
Active
Housing Color :
Box
Type :
For Female Sockets
Number of Positions :
23
Connector Type :
Plug Housing
Datasheets
AE775L16-23S-LC
Plug Housing Aluminum Free Hanging (In-Line) 23 Positions Electroless Nickel N (Normal) Bayonet Lock
AE775L16-23S-LC Overview
AE775L16-23S-LC Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L16-23S-LC Applications
There are a lot of Conesys
AE775L16-23S-LC Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
Catalog related products
  • TE Connectivity DEUTSCH Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 7POS PNL MNT
    CONN PLUG HSG FMALE 4POS INLINE
    CONN PLG HSG FMALE 1POS INLINE
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN RCPT HSNG MALE 4POS PNL MNT
    CONN RCPT HSNG FMALE 4POS PNL MT