AE775L16-23S
Mfr.Part #
AE775L16-23S
Description
CONN PLUG FMALE 23POS CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Voltage Rating :
600VDC
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Mounting Feature :
Orientation :
N (Normal)
Bayonet Lock
Current Rating (Amps) :
7.5A, 13A
Shell Size - Insert :
16-23
Primary Material :
Metal
Shell Size, MIL :
Termination :
Crimp
Number of Positions :
23
Color :
Datasheets
AE775L16-23S
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 23 Positions Crimp Gold Electroless Nickel N (Normal) Bayonet Lock
AE775L16-23S Overview
AE775L16-23S Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L16-23S Applications
There are a lot of Conesys
AE775L16-23S Circular Connectors applications.
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER