AE775L16-14SZ
Mfr.Part #
AE775L16-14SZ
Description
CONN PLUG FMALE 14POS CRIMP
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielded
Termination :
Mounting Feature :
Current Rating (Amps) :
7.5A, 23A
Voltage Rating :
600VDC
Number of Positions :
14
Primary Material :
Metal
Features :
Color :
Orientation :
Z
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Shell Size - Insert :
16-14
Datasheets
AE775L16-14SZ
Conesys AE775L16-14SZ
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 14 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Z Bayonet Lock
AE775L16-14SZ Overview
AE775L16-14SZ Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L16-14SZ Applications
There are a lot of Conesys
AE775L16-14SZ Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER