AE775L16-14SY
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
AE775L16-14SY
Manufacturer
Conesys
Description
CONN PLUG FMALE 14POS CRIMP
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Conesys
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating :
600VDC
Color :
Shell Material :
Aluminum
Primary Material :
Metal
Mounting Feature :
Series :
MIL-DTL-26482 Series II
Features :
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Current Rating (Amps) :
7.5A, 23A
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Package :
Box
Base Product Number :
AE775L
Orientation :
Y
Number of Positions :
14
Shell Finish :
Electroless Nickel
Contact Finish - Mating :
Gold
Shielding :
Shielded
Product Status :
Active
Termination :
Crimp
Shell Size, MIL :
Material Flammability Rating :
Fastening Type :
Bayonet Lock
Shell Size - Insert :
16-14
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Datasheets
AE775L16-14SY
Conesys AE775L16-14SY
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 14 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Y Bayonet Lock
AE775L16-14SY Overview
AE775L16-14SY Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L16-14SY Applications
There are a lot of Conesys
AE775L16-14SY Circular Connectors applications.
  • Industrial Automation
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER