AE775L16-14SX
Mfr.Part #
AE775L16-14SX
Description
CONN PLUG FMALE 14POS CRIMP
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Voltage Rating :
600VDC
Orientation :
X
Current Rating (Amps) :
7.5A, 23A
Datasheets
AE775L16-14SX
Conesys AE775L16-14SX
Plug, Female Sockets Aluminum Free Hanging (In-Line) 14 Positions Crimp Gold Electroless Nickel X Bayonet Lock
AE775L16-14SX Overview
AE775L16-14SX Features
MIL-DTL-26482 Series II series
AE775L16-14SX Applications
There are a lot of Conesys
AE775L16-14SX Circular Connectors applications.
  • Communication
  • Medical technology
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER